Yenidoğan Bebeklerde Göz Taraması

Bebeklerin göz kontrolü, göz merceklerinin genişletilerek aletlerle gözün arka ve ön bölümlerinin kontrol edilmesi biçimiyle gerçekleştirilir. Muayene, birçok göz hastalığına, zamanında tanı konması ve başarılı tedavi olanağı sağlaması açısından önemli.

Amaç; görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini saptamak ve yetersiz görmesi olan olguları erken dönemde tanımaktır. Bebekler; şaşılık, ambliyopi, kırma kusuru, katarakt, glokom, retinoblastom ve prematür retinopatisi açısından değerlendirilmelidir.

Erken tanı ile teşhis edilen göz hastalıklarında tedavi şansı daha yüksektir. Erken tanı için dikkat edilmesi gerekenler ise;

  • Tüm bebekler hayatlarının ilk yılında bir göz hekimi tarafından muayene edilmiş olmalıdır. İlk muayeneyi takiben tüm çocuklara sırasıyla 3- 3.5 yaş civarında, 5 yaşında ve sonrasında da 1-2 yıllık aralıklarla göz muayenesi yapılmalıdır.
  • Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin ilk aydan sonra yapılan muayenesinde göz sağlığı normal bulunursa 1,5 yıl sonra ayrıntılı muayene yapılmalıdır.
  • Anne-babaların ilk bir aydan sonra bebeğin göz fonksiyonlarını takip etmesi, bebeğin kendileri ile göz kontağı kurup kurmadığına dikkat etmeleri gerekir.
  • Bebek göz kontağı kuramıyorsa, gözünde dıştan fark edilecek bir renk ve şekil farklılığı varsa doktora başvurmalıdır.
  • Prematüre bebeklerin doğumdan bir ay sonra rutin göz doktoru muayenelerinin başlaması önerilir.
  • Bebeklerin gözlerindeki şaşılık ve görme kusurları ilk aydan sonra bebek büyüdükçe ortaya çıkar.

Hastanemizde bebeklerde göz taraması ile göz tembelliği, şaşılık, doğuştan katarakt , retinoblastom gibi birçok göz hastalığının erken tanı ve tedavisi gecikmeden yapılabilmektedir.Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by