Varis Tedavisi (Skleroterapi Yönetimi)

İnce çaplı  olan varisli damarlara iğne ile girilerek, damarları kapatıcı bir ilaç verilmesine bu isim verilir. Bu ilaç sıvı veya köpük şeklinde kullanılabilir . Daha ziyade yüzeyel varislerin tedavisinde kullanılır. İlaç damarın iç kısmındaki ince örtü dokusunu kuvvetle etkiler zaman içinde kapanmasına sebep olur .  Çok ince olan damarlar 2 – 3 ayda , biraz kalın olanlar da 4 – 6 ayda kaybolur. Tamamen kaybolur mu ? HAYIR . İşlem yapılan damarların yoğunluğuna ve kalınlığına ve bacakta  bulundukları yere göre ortalama % 50 – 70 arasında görüntü düzelmesi olur. Az mı ? Hayır % 50 lik düzelme çok iyi bir kozmetik sonuç demektir.  Bu kadar mı ? Ona da hayır. İkinci sene yapılan girişimler görüntü düzelmesi oranını % 80 – 90 lara kadar taşır. Yani sonuçlar çok iyiye gider.

Hastanın sabırlı olması lazımdır. Uzun yıllarda ortaya çıkan damar rahatsızlığına bağlı  görüntünün hemen düzelmesini istemek veya beklemek hatalı olur.

İşlem sırasında görüntü , ortaya çıkan vasospazm dediğimiz bir olayla derhal düzelir. ( damarın bu ilaç yapıldığında ileri derecede kasılması) . Hastanın tedavi sırasında gördüğü veya videolarda izlediği budur.

SKLEROTERAPİ TEDAVİSİ NEZAMAN TERCİH EDİLİYOR?

Skleroterapide damar içine enjekte edilen madde, damarın iç duvarını yakar ve damarın kapanmasını sağlar. Bu işlemde damarı kapatma oranı diğerleri ile karşılaştırıldığında biraz daha düşüktür. Diğerlerinin sağladığı oranı yakalamak amacı ile ek seanslar gereklidir. Son yıllarda çıkan bir diğer yöntemde ise skleroterapiye ek olarak damar içine yine ultrason eşliğinde bir katater yerleştirilir ve damar içi parçalandıktan sonra ilaç verilir. Bu yöntem diğerlerine göre daha da çekici olmaya başladı. Bu son yöntemde lokal anestezi ihtiyacı da ortadan kalkıyor.

Ancak vasospazmın geçmesi ile damar aynen tekrar belirir. Sadece yapılan tedavi edici bu ilaç nedeni ile işlev görmez bir damar halindedir artık.

Vücut işlevini yitirmiş her şeyi organizmadan yavaş yavaş atar işte işlemin kozmetik sonucu bu şekilde başlar . Aylar süren yavaş işleyen bir süre sonrası bu hasta damarın yok olmasını sağlanacaktır. Kozmetik bozukluklar da yavaş yavaş makul seviyelere inecektir.

Genellikle ilk seanslardan birkaç ay süre sonra varislerin çok hafiflediği farkedilir.

VARİS TEDAVİSİNİN YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Tedavi planlamasında hastanın şikayeti, muayene bulguları ve doppler ultrasonografi bulguları önem taşır. Hastada damarlar içinde kanın geri kaçışı yoksa ve hastanın şikayetleri ağırlıklı kozmetik ise dışarıdan lazer uygulaması veya iğne ile skleroterapi uygulaması tercih edilebilir.

VARİSİ ÖNLEMEK İÇİN

• Uzun süre oturarak da olsa, ayakta da olsa hareketsiz kalmayın.

• Uzun süre bacak bacak üstüne atmış şekilde oturmayın.

• Ağır kaldırmayın.

• Bol su için ve fast food’dan kaçının.

• Kilo almamaya özen gösterin.

• Varis çorabı kullanın.

• Yüksek topuklu ayakkabı kullanmayın.

• Çok dar pantolonlar giymeyin.

• Aşırı sıcak suyla banyo yapmayın.

• Bol yürüyüş yapın, spor yapın.

• Futbol, voleybol, basketbol gibi ani hareketler yapmanızı sağlayacak sporlar yerine yürüme, koşu ve yüzme gibi sporları tercih edin

Uzm. Dr. Şefik BEKİRKonuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by