Uykusuzluk

Uykusuzluk, hastanın uyku için yeterli fırsatı ve imkanı olmasına rağmen devamlı bir şekilde uykuya başlamada ve sürdürmede bütünlüğü olmayan, kaliteli uyumada güçlük çeken ve bunun sonucunda gün içinde işlevselliğin de bozulmalarla karakterize olmasıdır.

Uykusuzluğun 3 ana birleşeni vardır. Bunlar; süreğen uyku güçlüğü, yeterli uyku fırsatı, gün içi işlevsellikte bozulma.

Gün içinde yorgunluk, kırgınlık, dikkat, konsantrasyon veya bellek güçlüğü sosyal ve mesleki işlevsellikte bozulma, düşük okul performansı, duygu durum bozukluğu, motivasyon güçlüğü, uykusuzluğa eşlik eder. Hastalar gece uyuyamadığı için motivasyonları düşer. İnisiyatiflerinde azalma olur. Hatta iş yerinde veya araç kullanırken kaza yapma eğilimleri artar.

Uykusuzluğun kronikleşmesi haftada en az 3 gece ve 3 ay boyunca devam etmesi eğilimidir.

Uykusuzluğun birçok nedenden olabilir. Psikolojik, mental ve ya tıbbi bir rahatsızlığa bağlı olabildiği gibi kullanılan ilaçlara bağlı olarak da gelişebilir. Bu ilaçlar özellikle kafein, metil fenidat gibi stimulanlar, burun içine sıkılan dekonjestan spreyle, kardioloji ilaçları olabilir. Alkol ve nikotin içeren maddeler de insomni yapabilir.

Türkiye’de her 100 kişiden yirmisi uykusuzluk çeker ve iki tanesine tanı konur.

Uykusuzluk çekenlerde zaman içinde tansiyon, solunum hastalıkları, kalp hastalıkları hatta psikiyatrik hastalıklar gelişebilir. Uykusuzluk sinemada da birçok filme konu olmuştur. Bunların içerisinde Christian Bale’in oynadığı The Machinist ve Al Pacino ile Robin Williams’ın oynadığı Insomnia filmleri en dikkat çekenleridir.