Şekersiz Şeker Hastalığı Nedir?

Halk arasında şekersiz şeker hastalığı olarak bilinen tıp dilindeki adıyla “diabetes insipidus” tıpkı diyabet hastalığı gibi çok su içme  ve çok idrara çıkma şeklinde belirtiler veriyor. Hastalığın kadın ve erkeklerde görülme sıklığı benzerdir. Ancak diyabetten farklı olarak kan şekeri seviyesiyle ilgisi bulunmuyor.

Şekersiz şeker hastalığı, çocukluk çağlarından itibaren ortaya çıkabilir. Şekersiz şeker hastalığı olan çocuklarda; aşırı idrar ve yatağı ıslatma, ciltte kuruma, ani kilo kaybı, huzursuzluk, bazen ateş, kusma, büyüme gecikmesi gibi belirtiler olabilir.

Şekersiz şeker hastalığı tanısının koyulabilmesi için yetişkinlerde günde en az 3 litre ve üzeri idrar çıkışı görülmesi gerekir.

Hastalarda 3-4 litre civarında idrar çıkışı olduğunda bu sıvı kaybı oranda su alınarak dengelenebilmektedir. Bazı hastalarda idrar 20 litreye kadar çıkabilir.  Bu durum yüksek derecelerde su kaybına neden olur ve vücutta dengenin sağlanabilmesi için susama merkezi devreye girer.

Hastalığın en önemli özelliği ise vücudun su metabolizmasındaki kontrol sisteminde, böbrekten geri emilim mekanizmasında bir bozukluğun var olması. Bu yüzden vücuda ne kadar su alınırsa alınsın, böbrekler suyu tutamadığı için aynı oranda idrar çıkışı olur ve buna bağlı olarak halsizlik, tansiyon düşüklüğü, yorgunluk, baş dönmesi, kas krampları, komaya varan ve hatta ölüme sebebiyet verebilen durumlara yol açabilmektedir.

Şekersiz Şeker Hastalığı Genel Belirtileri

  • Çok sık sıvı tüketme ihtiyacı
  • Çok sık idrara çıkma
  • Kaslarda ağrı
  • Güçsüzlük
  • Baş ağrısı

Şekersiz Şeker Hastalığı Türleri

Şekersiz şeker hastalığı 3 tipte görülebilir. En yaygın görülen tipi ise “santral diabetes insipidus”dur. Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ve suyun böbreklerden geri emilmesinde görevli olan antidiüretik hormonun eksikliğinde ve/veya yetersizliğinde görülebilmektedir.

İkinci tip şekersiz şeker hastalığı ise böbrek kaynaklıdır. Bu tipteki hastalarda antidiüretik hormon hipofiz bezinde üretilmesine rağmen, böbreklerde etkisini gösteremez ve böbreklerden suyun geri emilimini sağlayamaz.

Üçüncü tip şekersiz şeker hastalığı ise gebelerde ortaya çıkan şekersiz şeker hastalığıdır. Genellikle gebeliğin son 3 ayında belirtileri ortaya çıkmakta olup, bebeğin içinde bulunduğu kesede üretilen bir enzim, annenin vücudundaki antidiüretik hormonun parçalanmasına neden olur ve annede geçici olarak şekersiz şeker hastalığı görülür.

 

 

 

 

 

 Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by