Sarı Nokta Hastalığı ( Senil Makula Dejeneransı) Nedir?

Makula, gözün arkasında yer alan ve detayları görmemizi sağlayan bölgedir. Bu bölge sayesinde okuyabilir ya da iğneden ipliği geçirebiliriz. Makula iyi çalışmadığı zaman baktığımız alanda bulanıklık fark ederiz. Makula dejenerasyonu, merkezdeki görmeyi azaltsa da yanlardan olan görmemizi bozmayacaktır.

Özetle Makula dejenerasyonu yani sarı nokta hastalığında, yanlardan (periferal) görme bozulmaz fakat merkezdeki (santral) görme bozulur.

Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalık kuru (eksudatif olmayan) ve yaş (eksudatif) olarak iki şekilde sınıflandırılır. Kuru sarı benek hastalığında belirtiler yavaş yavaş ve acısız ortaya çıkıp ilerler. Yaş sarı benek hastalığında ise görme kaybı çok hızlı ilerler.

 • Görsel bozulma ( Düz çizgilerin eğri gibi gözükmesi)
 • İş yaparken daha fazla ışığa ihtiyaç duyulması
 • Bir gözde ya da iki gözde birden merkezi görme kaybı
 • Basılı kelimeleri okurken artan bulanıklık
 • Yüzleri tanımada güçlük

 

Sarı nokta hastalığı risk faktörleri nelerdir?

 • Yaş: Yaş arttıkça sarı benek hastalığının görünme oranı artar.
 • Tütün Kullanımı: Sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak sarı benek hastalığı riskini artırmaktadır.
 • Aile geçmişi ve genetik faktörler: Araştırmalarda sarı nokta hastalığından sorumlu birçok gen keşfetmişlerdir. Bu nedenle hastalığın kalıtsal özelliği olduğu düşünülmektedir.
 • Obezite: Araştırmalar erken evre sarı benek hastalığının daha hızlı ilerlemesinde obezitenin etkisi olduğunu göstermektedir.
 • Irk: Sarı benek hastalığı beyaz ırkta daha fazla gözlenmektedir.
 • Kardiyovasküler hastalıklar: Eğer bireyde kalbi ya da kan damarlarını etkileyen kardiyovasküler hastalıklar varsa, sarı nokta hastalığı için daha yüksek risk altındadır.

 

Sarı nokta hastalığı tanısı nasıl konur?

Sarı nokta hastalığında erken tanı ve erken başlanan tedavi büyük önem taşır. Çünkü mevcut tedavilerle var olan görme kaybı çoğunlukla geri döndürülemez, ancak ilerlemesi durdurulabilir. Erken tanı için düzenli olarak göz muayenesi olunması gerekir.

Göz muayenesinde görme keskinliğinin değerlendirildiği rutin muayenenin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesi sarı nokta hastalığının tanısında büyük önem taşımaktadır.

 

Sarı nokta hastalığından korunmak mümkün müdür?

Sarı nokta hastalığından korunmak tamamen mümkün olmamakla birlikte, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için göz kontrollerini düzenli olarak yaptırmak çok önemlidir.  Sebze ve meyve ağırlıklı bir diyetle beslenmenin hastalığın ilerleyişini yavaşlattığı araştırmalarca ispatlanmıştır. Özellikle antioksidan içeren yiyecekler diyette bulunmalıdır.

 

Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir?

 • Kuru tip sarı nokta hastalığı/makula dejenerasyonu: Eğer kuru tip hastasıysanız düzenli aralıklarla göz doktoruna gitmeniz ve koruyucu olarak göz için gerekli vitamin ve mineralleri içeren antioksidan etkili ilaçlar kullanmanız önerilmektedir.
 • Yaş tip sarı nokta hastalığı/makula dejenerasyonu: Bu tip hastalarda oluşan görme kaybı genellikle geri döndürülememekle birlikte, başarılı bir tedavi ile görme kaybının ilerlemesi durdurulabilmekte ve/veya yavaşlatılabilmektedir.

 

Ne zaman doktora başvurmak lazım?

Öncelikli olarak 40 yaşından sonra her yıl düzenli göz kontrolü gerekir. Ancak görme azalması, cisimlerin ortasını karanlık, eğik , çarpık görme şikayetleri olursa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

 

Görülme sıklığı nedir? 

60 yaşından sonra %30, 70 yaşından sonra %40, 80 yaşından sonra %50 ve 90 yaşından sonra %70 civarında görülme sıklığı vardır.

 

 Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by