Sağlıklı Bir Menopoz Süreci için Neler Yapılması Gerekir?

Kadınlarda 12 ay boyunca hiç menstrüel kanama olmadığında menopoz tanısı kesinleşir. Menopoz öncesi ve sonrası dönemde bazı kadınların hiç şikayeti olmazken ya da çok hafif şikayetleri olabilirken; bazı kadınlar da çok daha ağır sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Ani ateş basmaları, aşırı terleme, regl düzeninde meydana gelen değişimler, çarpıntı ya da üşüme, genel olarak 45-55 yaş arası kadınların yakındığı tüm bu şikayetler, menopozun ilk belirtileri arasında yer alıyor. Menopoz kadını fiziksel ve ruhsal olarak değişik derecelerde etkiler.

Genetik faktörler menopoza girme yaşında ilk belirleyici unsur olmasına rağmen; gebelik sayısı, ilk adet yaşı, geçirilen ameliyatlar, histerektomi geçirmiş olmak, kemoterapi veya radyoterapi görmüş olmak, doğum kontrol haplarının kullanımı, ırk, beslenme, sosyo-ekonomik durum, çalışma durumu, fiziksel özellikler, alkol-sigara tüketimi gibi faktörler de rol oynamaktadır.

35 yaştan sonra başlayan kemik kaybı, menopoz sonrası ilk 4-8 yılda östrojen düzeyinin azalmasına bağlı olarak da hızlanmaktadır.

Vücutta artık az üretilen ya da üretilmeyen hormonların dışarıdan verilmesi anlamına gelen hormon tedavisi menopoz dönemindeki şikayetleri rahatlatabilmektedir. Vücuda sistemik olarak verilen hormon tedavisi ateş basmalarını, kemik kaybını ve kırık riskini, ayrıca kolon kanseri riskini azaltmaktadır.

Sadece östrojen içeren tedaviler rahim duvarının kalınlaşmasına ve rahim kanserine neden olabilmektedir. Bu nedenle kişisel özellikler mutlaka değerlendirilmeli gerekli muayeneler ve tetkikler yapılmalı ve uygun kişilerde doktor kontrolünde tedavi başlanmalıdır.

Menopoz dönemini daha rahat atlatmanızı sağlayacak öneriler;

  • Menopoz döneminin doğal bir süreç olduğunu düşünün ve kendinizle barışık olun.
  • Doktor kontrollerinizi aksatmayın ve yaşadığınız sıkıntıları doktorunuzla paylaşın.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenin
  • Yeterli kalsiyum ve D vitamini almaya özen gösterin
  • Düzenli egzersiz kemik kaybını yavaşlattığı gibi, aşırı kilo alımını ve buna bağlı olarak gelişebilecek kalp şeker hastalığı gibi hastalıkların riskini azaltmaktadır.

 

Dipnot: Erken yaşta menopoza girmemek için öncelikle sağlıklı bir yaşam sürmek gerekmektedir. Sağlıksız üretilen hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalı, trans yağ tüketilmemeli, sebze-meyve ağırlıklı beslenilmeli, alkolden uzak durulmalı, stressiz bir yaşam tercih edilmeli, spor yapılmalı ve sigara içilmemelidir.

 

 

 

 

 

 Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by