Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir? Gebeliğe Engel Olur Mu?

Rahim (endometrium), kaslardan oluşan bir üreme organıdır.  Rahim içerisinde bulunan bu kaslar genellikle adet öncesi dönemde gebelik ihtimaline karşı kalınlaşır. Adet kanaması ile pul pul olup dökülür. Bu dökülmenin ardından rahim eski haline döner.

Ancak bazı durumlarda rahim duvarı, eski haline dönemez ve normalden fazla kalınlaşır. İşte bu duruma rahim duvarı kalınlaşması (endometrial hiperlazi) denir.

Rahim kalınlaşması neden olur?

Şeker hastaları, Polikistik over sendromu olanlar, östrojen gibi hormon içeren ilaçlar, menopoz, karaciğer hastalığı yaşayanlar, hormon kaynaklı tümörü olanlar, fazla kilolular ve tiroit hastalığı olanlar rahim duvarı kalınlaşması riski altındadır. Çünkü bu durumlarda östrojen hormonu kontrolsüz salgılanır.

Rahim duvarı kalınlaşması genel belirtileri nelerdir?

  • Yoğun geçen ve normalden uzun süren adet kanamaları
  • Adet düzensizliği
  • İki adet dönemi arasında kahverengi lekelenmeleri
  • Adet döneminde yaşanan şiddetli karın ve kasık ağrıları
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Yüksek nabız
  • Aşırı terleme
  • Vajinal kuruluk
  • Vücutta kıllanma artışı, endometrium kalınlığı belirtilerinden bazılarıdır. Fakat en doğru sonuca ulaşmak için bir uzman tarafından teşhis edilmesi gerekir.

Rahim duvarı kalınlaşması tanısı nasıl konur?

Rahim duvarı kalınlaşması riski ya da şüphesi söz konusu ise doktor ilk olarak vajinal ultrason önerecektir. Bu ultrasonda rahmin kalınlığı incelenir ve uygun tedavi bulunmaya çalışılır. Bununla birlikte adet düzensizlikleri ve ağrılar gibi şikayetler de hesaba katılarak, ultrason muayenesinde kitle olup olmadığı da tespit edilir. Eğer ultrasonda bir kitle ile karşılaşılırsa rahim içerisinden ince bir tüp ile parça alınıp biyopsi yapılır. Böylece kitlenin kanser riski taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Daha detaylı bilgi gerekirse histeroskopi adı verilen kameralı bir sistemle rahim içine girilerek şüpheli alanlar hem gözlenebilir hem de o alandan örnek alınabilir.

Rahim duvarı kalınlaşması gebelik için engel mi?

Rahim duvarında kalınlaşma, zaten gebelikte meydana gelecek bir durumdur. Burada önemli olan duvarın ne kadar kalınlaştığıdır. Eğer rahim duvarı kalınlığı beklenenden yüksekse hamilelik planından önce bazı hormon tedavileriyle durum kontrol altına alınır. Ardından gebelik için uygun ortam sağlanır.

Rahim duvarı kalınlaşması nasıl tedavi edilir?

Rahim duvarı kalınlaşması sorunu genellikle ilaçla tedavi edilmektedir. Bu amaçla uygulanan tedavinin dozu ve uzunluğu hastaya ve duruma göre değişmekle birlikte doktor en uygun tedavi planını sunar. Tüm tedavi süreci tamamlandıktan sonra yeniden endometrial biyopsi gerekebilir. Bunun sonucunda sorunun devam ettiği tespit edilirse diğer tedavi seçeneklerine veya cerrahi müdahale düşünülebilir.

Rahim duvarı kalınlaşması kanser belirtisi midir?

Her rahim duvarı kalınlığı durumuna kanser diyemeyiz. Ancak zamanında tedavi edilmeyen bazı durumlarda kanserleşme söz konusu olabilir. Bu yüzden rahim duvarı kalınlaşması belirtileriniz varsa hemen bir doktora görünmeli ve erken teşhis sağlanmalıdır.

Rahim duvarı kalınlaşmasından korunmak mümkün müdür?

Bazı önlemler alınarak korunmak mümkün olabilir. Bu bağlamda yapılacak işlemler: Menopoz döneminde kadınların kullanmak durumunda kaldıkları östrojen içeren ilaçlardan kaçınmak, bunların etkilerinin progesteron ile karşılanması rahim duvarı kalınlaşması riskini ve sonrasında kanser oluşma riskini azaltır. Adet dönemleri düzenli olmayan kadınlar rahim duvarının aşırı kalınlaşmasını önlemek için doktorun onayıyla progesteron içeren ilaçlar alırlarsa rahim duvarı kalınlaşma riski azalır. Fazla kilolu olan kadınlar kendileri için normal, ideal olabilecek kiloya indiklerinde rahim duvarı kalınlaşma riski azalır. Gebelik ve emzirme süreçleri de rahim duvarı kalınlaşma riskini azaltır.

Rahim duvarı kalınlaşması gibi sorunlardan kaçınmak için ne sıklıkta doktor kontrolü yapılmalı?

Kadının hiçbir şikayeti olmasa bile yılda bir kez jinekolojik muayene ve smear testi yapılması birçok hastalık ve kanser türleri ile ilgili riski azaltmaktadır. 40 yaşın üzerinde olan düzensiz ve çok miktarda kanaması olan, menopoz sonrası dönemde ise az miktarda bile olsa   vajinal kanaması olan kadınlar en kısa zamanda doktora gitmelidir.Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by