Rahat Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Rahat Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Geceleri uyumak vücudunuzun günlük faaliyetlerden toparlanmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Sorumluluklar, endişeler, kötü duruş, tamamlanmamış bazı işler hakkındaki düşünceler genellikle zihninize uyumadan önce geceleri toplanır ve sizi huzursuz eder. Bu da uykudan önce rahatlamak konusunda sizi zora sokar.

Uykunuzda bölünmeler oluyorsa ya da çok geç yatıp sabahları çok yorgun uyanıyorsanız bazı basit uygulamalarla bu problemin üstesinden rahatça gelebilirsiniz. Vücudunuzun enerjisini toplaması için uykuya ihtiyacı vardır. Sunacağımız birkaç öneriyle birlikte daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

Duş Alın

Yatmadan önce ılık bir duş almak daha rahat uyku çekmenizi sağlar. Hatta “epsom tuzuyla” ılık bir duş almak vücudunuzdaki tüm toksinleri ve ağır metalleri de alacaktır.

Vücudu Çok Yormadan Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak uykudan önce vücudunuzun rahatlamasını sağlar. Peki ne tarz egzersizler yapabilirsiniz?

  • Yoga
  • Yarı mekik
  • Yürümek
  • Esneme hareketleri

 

Uyumadan Önce Kahve Yerine Bitki Çayı İçin

Yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olacak bazı bitkiler vardır. Bazıları şunlardır:

  • Kekik
  • Tarçın
  • Kedi otu
  • Sarı papatya

Kafein, beyni aktif halde tutar bu yüzden geceleri kahve içmemeniz, yerine bitki çaylarını tercih etmeniz  daha faydalı olacaktır.

Baharatlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Yatmaya yakın baharatlı ve yağlı yiyecekler tüketmek reflüye yol açabilir. Akşam yemeklerini çok baharatlı tercih etmek mide ve mide asidinizi aşırı doz çalıştırır.

Şeker Tüketiminize Dikkat Edin

Trans yağ ve rafine şeker oranı yüksek gıdalar doğrudan uyku kalitenizi etkiler. Gün boyunca ne kadar çok şeker tüketirseniz, gecenin ortasında o kadar sık ​​uyanırsınız.

Işıklar Kapalı Uyuyun

Karanlıkta uyumak zihni dinlendiriyor ve daha rahat uyumanızı sağlıyor. Ayrıca karanlıkta uyumak beynin melatonin hormonu salgılamasını sağlayarak kişiyi kanserden koruyor. Erken yatarak hücreleri yenileyen melatonin hormonunun tam salgılanmasını sağlayın.

 

 

 

 Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by