Migren Nedir

Migren; başağrısının ötesinde, kişinin hayatını her zamanki gibi sürdürmesini engelleyen ve iş görmezliğe neden olan bir hastalıktır.  Migren ataklar halinde gelir ve tedavi edilmez ise 3 güne kadar uzayan ağrılara neden olabilir. Genellikle tek taraflı, zonklayıcı ve yer değiştiren bu ağrılar aktivitelerle artarlar ve bulantı ve kusmaya neden olurlar.

Migrenin birden çok tipi vardır. Ağrının başlama şekli, sıklığı, öncesinde başka bir bulgusunun olup-olmaması, ağrının süresi ve eşlik eden diğer bulgulara göre adlandırılır. Migren ağrıları genellikle 15-20 yaşlarında başlar ve 55 yaşından sonra sıklığı giderek azalır. Migren oluşumunda kilit noktanın beyindeki kan akım değişikliği olduğu düşünülmektedir.

Dünyada en çok işgörmezliğe neden olan bu hastalığın tanısını koyan bir test yada görüntüleme yöntemi yoktur ve muayene bulguları normaldir.Bununla birlikte migren tanısı konduğunda uygun yaklaşımla tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak başağrısı hastaları bu hastalıkları nedeniyle ilgili ilgisiz bir çok hekime başvurdukları için şifa bulmaları zor olmaktadır. Hele hele toplumumuzda ve maalesef  tıp camiasının bir kısmında da “Migren” iyileşmeyecek başağrılarını tarif etmek için kullanılmaktadır. Yani olurda hasta iyileşmez ise bahanesi hazır olacaktır. Oysa başağrısı olan her hasta mutlaka bir nörolog’a görünmeli ve konunun uzmanı tarafından değerlendirilmedir. Çünkü; her başağrısının bir nedeni vardır ve bunlardan biri olan migren de tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by