Menisküs (Artroskopi)

Artroskopi Nedir? 
Eklemi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisinde eklem içinin optik bir aletle görüntülenerek ekranda yansıtılması yoluyla yapılan cerrahi bir işlemdir.

Artroskopi yönteminin uygulandığı durumlar;
– Menisküs yırtıklarının tedavisinde
– Erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde
– Eklem içerisindeki serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkartılmasında
– Ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında
– Diz kapağı kemiğinin sorunlarında
– Eklem kıkırdağı hasarlarının tedavisinde
– Eklem içerisi kırıkların tedavisinde
– En çok diz eklemine uygulanan artroskopik yöntemle, sıklıkla menüsküs yırtıkları ve kıkırdak lezyonları tedavi ediliyor.

Menüsküs Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Menüsküs diz içinde uyluk ve kaval kemiklerinin eklem yüzeyleri arasında bulunan kıkırdak yapıda yarımay şeklinde yastıklardır. Çeşitli yöndeki kuvvetlerin etkisiyle menüsküsler yırtılabilir.
Diz İçinde ilerleyici hasarın önlenmesi için menüsküs yırtık bölgeleri alınarak temizlenmektedir. Menüsküsün dış kısımlarındaki yırtıklar ise dikilerek tedavi edilir.
Artroskopik yöntemle yapılan tedavi çok kısa sürede sonuçlanarak hastanede kalış süresi azalır aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu edilir

Artroskopi ameliyatı nasıl yapılır?

Artroskopik ameliyatlar kapalı ameliyatlar olarak da adlandırılırlar. Artroskopi ile, açık cerrahi sırasında ulaşılamayan bölgelerinde görüntülenebildiği için, daha eksiksiz bir inceleme olanağı vardır.

Günümüzde artroskopi ençok diz ekleminde uygulanmaktadır Artroskopi ameliyatı sadece artroskopi yapılacak bacak uyuşturularak (lokal) yapılabileceği gibi belden aşağısı uyuşturularak (spinal anestezi )ya da genel anestezi ile hasta tamamen uyutularak ta yapılabilir.. Ameliyat süresi hastanın dizindeki problemlerin ciddiyetine göre 30-60 dakika arasındadır. Eklem içerisini gözlemek için,2-3 adet 0.5 cm’lik açılan kesilerden artroskopinin optik sistemi eklemin içerisine girilerek yapılır.Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by