Kırıklarda İlizarov Tekniği Nedir?

İlizarov tekniği, kemiğin ince teller ve çemberlerle tespit edildiği bir sistemdir. Kullanılan teller bölgenin anatomik yapısı göz önüne alınarak ve doğru uygulama tekniği kullanılarak sırayla cilt, kaslar ve kemikten geçirilip karşı taraf dokulardan çıkarılır. Bu teller daha sonra halkalara bağlanır. Kemikten geçirilen teller halkalara, halkalarda birbirlerine çelik çubuklar ile bağlanır. Bazı mekanik eklemeler yapılıp sistem kurulmuş olur.

Avantajları
İlizarov yöntemini bölgenin damarlanmasını arttırır. Bu da olarak kemik kaynama hızını arttırır. Kanlanmanın artması aynı zamanda oluşabilecek veya mevcut olan iltihabın iyileşmesini hızlandırır. Tedavinin herhangi bir aşamasında meydana gelebilecek veya daha önceden mevcut olan eğrilikler de anestezi gerektirmeden düzeltilebilir. Ameliyat sonrası (engel bir durum yoksa) hasta hemen ağırlık vererek yürüyebilir. Dolayısıyla hastanın ekonomik ve sosyal hayatında ciddi bir aksamaya sebep olmaz. Ameliyat sonrası bir üst ve bir alt ekleme hareket vererek, uzun dönem alçı içinde kalan hastalarda görülen eklem sertliği, kemik erimesi gibi problemler çok daha az görülür.

İlizarov hangi hastalara uygulanır
İlizarov yöntemi  açık kırıklar, nonunion dediğimiz uzun süre geçtiği halde kaynamamış kırıklar, özellikle ateşli silah yaralanmaları ve ağır trafik kazaları sonrası ortaya çıkan kemik kaybının olduğu durumlar, ekstremitelerdeki şekil bozukluklarında (yanlış yada eğri kaynama gibi), kronik osteomyelitler, ekstremite uzatmaları (iki bacak yada kol arasındaki uzunluk farklarında), ekstremite güdüklerinin uzatılması (bacak kopmaları sonrası ortez kullanımı için yeterli mesafe kalmadığı durumlarda), hastalık veya kazalara bağlı eklemlerdeki açılmayan hareket kısıtlılıklarında, artrodez dediğimiz eklemlerin dondurulması gereken durumlarda, ayaktaki şekil bozukluklarında, yumuşak doku defektlerinde, konjenital pseudoartrozlarda (Doğumsal kemik kaynamamaları) kullanılmaktadır.Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by