Kılcal Damar Çatlaması

Yüzde kılcal damar çatlamaları ve beraberinde yüz kızarıklıkları toplumda sık rastlanan şikayetlerdendir. Bu şikayetlerden kurtulmak aslında o kadar zor değildir. Vücudunuza bakım amaçlı yapacağınız küçük adımlar, ileride büyük ve çözümü zor olan rahatsızlıkların önünü kesmiş olacaktır.

Cildinizin yıpranmış ve yaşlanmış görünmesine neden olan kılcal damar çatlamaları mor, mavi yada kırmızı renkte deri yüzeyinde meydana gelen oluşumlardır.

KILCAL DAMAR ÇATLAMASI TEDAVİSİ

Kılcal damar tedavisinde çeşitli lazer tedavisi uygulanır. Bilhassa lazer tedavisi yüzde ve bacakta oluşan ince kılcal damarlarda başarı ile uygulanabilen bir metottur. 20 yılı aşkın süredir kullanılan bu yöntemin temeli, lazerin deriye gönderilerek kılcal damar içerisindeki alyuvarlar tarafından emilmesi esnasında uygulanır. Alyuvarların içindeki hemoglobin maddesinin lazeri emmesi ile damar içinde yüksek ısı meydana gelir. Bu da damarda büzüşmelerin kaybolma etkisini ortaya çıkartır. Çok yaygın olduğu durumlarda kılcal damar çatlamalarının genellikle iki ilke dört seans yeterlidir. Lazer, sağlıklı olan her insanda kılcal damar tedavisi için başarılı bir yöntem olmasına rağmen herkes için kullanılabilir olduğunu söyleyemeyiz.

DAMAR GENİŞLEMELERİ TEKRARLAR MI?

Lazerle kılcal damar genişlemeleri tamamen tedavi edilebildiği için problemli kılcal damarların yeniden tekrarlaması söz konusu olmuyor. Aynı bölgede farklı kılcal damar genişlemeleri görülebiliyor. Ancak lazer ile tedavi edilen alanlarda kılcal damarların gelişme sıklığı, diğer tedavi görmemiş cilt kesimlerine göre daha düşük oranda oluyor. Tedaviden sonra tedavi alanının genişliğine bağlı olmak üzere bacakların uzatılarak birkaç saat dinlendirilmesi yararlı olacağı belirtilmekte. Ayrıca tedavi edilen alanın güneşten korunması ve nemlendirilmesinin faydalı olacağı, tedaviden sonra insanların tüm aktivitelerini birkaç saatlik dinlenmeden sonra rahatlıkla yapabileceklerdir.

YÜZDEKİ KILCAL DAMARLARIN NEDERİNLERİ

•Cildin hassas ve ince yapıda olması,

•Akne rozase(gül hastalığı) hastalığına sahip olmak,

•Güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmak,

•Uzun süre kortizonlu krem kullanımı,

•Lupus, genetik hastalıklar

•Radyasyon ışıkları ile tedaviler sayılabilir.

•Burun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damar çatlaması olabilir.

Yüzdeki kılcal damar çatlaması tedavisi yapılmazsa kılcal damar genişlemeleri kendiliğinden geçmez.

Uzm. Dr. Şefik BEKİRKonuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by