Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

1-Epidural steroid enjeksiyonu :

Enjeksiyon uzun etkili bir depo steroid ve bir lokal anestezik ajan içerir. Epidural aralık aracılığıyla ilaç , sıkışmış veya etkilenmiş olan spinal sinire ulaşarak o bölgedeki yangı ve ödemi azaltarak sinir üzerindeki baskı ve etkileşimi ortadan kaldırmak suretiyle ağrıyı giderir.

Girişim , devamlı radyolojik görüntüleme altında C-kollu skopi kontrolü ile 2 teknik uygulanarak yapılır:

Transforaminal teknik:

İlaç, problemli olan spinal sinirin omurgadan çıktığı delikten bir iğne ile girilerek etkilenen sinirin etrafına yapılır. Tedavi için hedeflenen sinire yönelik bir girişimdir.

Kimlere epidural steroid enjeksiyonu yapılabilir?

Boyun, kol, bel ve bacak ağrısı olan hastalar epidural steroid enjeksiyonundan fayda görebilir. Girişim özellikle aşağıdaki durumlarda faydalıdır:

  • Disk fıtığı – Omurlararası diskin jelimsi iç çekirdeğinin diskten dışarı fıtıklaşarak bel- boyun sinirlerine baskı yaptığı hastalar.
  • Spondiloliz – Spodilolistezis = Omurganın alt ve üst eklemleri arasında kırık , zayıflama ve kaymaya bağlı ağrısı olan hastalar.
  • Dar omurilik kanalı – Spinal Stenoz – Omurilik kanalında ve spinal sinir kanalında sinirin sıkışmasına bağlı olarak özellikle yürümekle ağrısı olan hastalar.

2-Faset eklem steroid enjeksiyonu :

Enjeksiyon uzun etkili bir depo steroid ve bir lokal anestezik ajan içerir. Ağrıya sebep olduğu düşünülen faset eklem içine veya o faset ekleme ait sinir etrafına ilaç uygulanması ile gerçekleştirilen bir uygulamadır.
Girişim, anında radyolojik görüntüleme altında C-kollu skopi kontrolü ile 2 yaklaşım uygulanarak yapılır :

  • Faset eklem içi enjeksiyon: İlaç direkt olarak etkilenmiş, problemli faset eklemlerin içine yapılır.
  • Medial sinir enjeksiyonu: İlaç, problemli olan faset eklemlere ait sinirler bulunarak sinirlerin çevresine yapılır. Her bir faset ekleme ait 2 veya 3 sinir olduğu için 2 – 3 seviyeden yapılır. Girişim yapılacak olan medial sinirin yeri sinir stimulatörü kullanılarak bulunur. Medial sinirin yerini bulmak için öncelikle skopi ile girişim için uygun nokta saptanır. Stimulasyon iğnesi ile ciltten geçerek hedeflenen noktaya ulaşılır. Medial sinirin tam yeri sinir stimulatörü ile çok düşük düzeyde elektriksel uyaran vererek bel bölgesindeki kas hareketleri gözlenerek saptanır. Bel kısmında ufak kas hareketleri ve o bölgede hafif karıncalanma hissedilince medial sinire ulaşıldığı anlaşılır.Tedavi için hedeflenen sinire yönelik bir girişimdir.

Kimlere faset eklem steroid enjeksiyonu yapılabilir?

Faset eklem steroid enjeksiyonu, özellikle faset sendromu denen belin, arkaya, sağa, sola eğilmesi ve sağa, sola dönmesi ile bel ağrısı olan, ağrısı genelde belde, kalçalarda veya bacağın üst kısımlarında yoğunlaşan, herhangi bir ayağına kadar yayılmayan ve özellikle gece yatakta dönmekle artan bel ağrısı olan hastalara uygulanır

3- PLAZMA DİSKEKTOMİ (PDCT = Perkütan Disk Koagülasyon Terapisi) 

Plazma enerjisi ile disk koagülasyonu ve dekompresyonu için bir terapötik kapalı cerrahi ameliyat tipidir. Bu da laser ışınlarında daha farklı dalga boylarında ve farklı sürelerde uygulanan benzer bir yöntemdir. PDCT güvenliği ve verimliliği maksimize edilmiş bir tedavi seçeneğidir. Ağrısız bel fıtığı tedavisi, omurlar arası bir diskin hem erken buharlaştırılması  hem de koagülasyonu mümkündür. Annuloplasty imkanı sağlayarak, servikal ve lomber bölgelerdeki fıtıkların güvenli ve etkili bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

Her iki işlem de ameliyathane koşullarında tamamen steril şartlarda hazırlanan hasta görüntüleme cihazları eşliğinde fıtığa neden olan disk dokusu içersine ince bir iğne ile girilerek yeri tam olarak belirlenir. İşlemin en önemli kısmı budur. Sinir dokularına yakın olmaması gerekir. Bu iğnenin içersinden LASER ışınlarını ve PLAZMA enerjisini disk içersine ulaştıran kabloların montajı tamamlanır ve işlem başlar, yaklaşık 2-5 dakikada tamamlanır. Ağrısız, acısız, ve neştersiz, narkozsuz olan bu uygulamalar etkin yöntemler olup fıtık dokusunun bir kısmı buharlaştırılarak eritilmiş olur. Küçülen disk sayesinde hastalar fıtıktan kurtulur.

Bu girişimden 1 saat sonra hastaları evine gönderiyoruz. 2 gün yatak isitrahati ve özellikle ilk hafta ayakta fazla kalmaması ve ağır kaldırmaması önerileri ile taburcu edilir. Belirli koşullarda oldukça etkin bir yöntem olup başarı oranı% 90 lar civarındadır.

4-Epiduroskopi ile bel fıtığı tedavisi nedir?

Fleksible, yani ucu her yöne kıvrılabilen fiberoptik endoskop ile bel bölgesindeki anatomi ayrıntılı olarak görüntülenerek video-kamera sistemi ile değerlendirilir, fıtıklara lazer uygulanarak, onların küçülmeleri sağlanır, yapışıklıkların mekanik olarak temizlenmesi sağlanır, sinir sıkışmaları düzeltilir ve ilaç enjeksiyonları yapılarak dokuların fizyolojik sağlıklarına tam olarak kavuşmaları sağlanır.

Epiduroskopi yöntemi kimlere uygulanır?

Epiduroskopi, mikrocerrahi gerektirecek kadar büyük olmayan ancak inatçı bel ve bacak ağrılarına neden olan bel fıtığı, omurga darlığı ve sinir sıkışmalarında uygulanır. Bel omurgasıyla ilgili sorunu olan hastaların çok büyük bir bölümü ameliyat gerektirmeyecek ama yine de yürümek, oturmak gibi günlük aktiviteleri kısıtlayarak yaşam kalitesini bozan şiddetli ağrılardan şikayetçi hastalardan oluşmaktadır. Çoğunlukla fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinden fayda görmeyen bu hastalar için epiduroskopi en son geliştirilen ve en ideal yöntem olarak düşünülmektedir. Epiduroskopi, bel bölgesinde bir veya iki değil, daha fazla mesafede yaygın fıtıklaşmaları olan hastalarda başarı ile uygulanabilmektedir. Ayrıca, epiduroskopi ile, daha önce bel bölgesinden ameliyat olmuş ancak şikayetleri geçmemiş veya yeterince azalmamış hastalar da çok yarar görmektedir. Bu hastalardaki yapışıklıklar epiduroskopi ile açılır ve gerekli ilaçlar tam olarak gerekli bölgelere zerk edilerek ameliyatın olumsuz etkileri giderilir.

Op. Dr. Sevda UğraşKonuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by