Baş Ağrısı

İnsanları en çok rahatsız eden ağrılı durum başağrısıdır. Hayatı boyunca başağrısı ile tanışmamış kimse yoktur. Baş, içinde ve üzerinde çok önemli organlar bulundurması nedeniyle ağrı semptomu çok sık bir bulgu olarak karşımıza çıkar. Başağrılarını:

  • Vasküler başağrısı
  • Gerilim tipi başağrısı
  • Traksiyon ve enflamatuar başağrısı olarak üç ana alt başlıkta incelemek gerekir.

Vasküler Başağrılarının en çok bilineni migrendir. Ayrıca bu grupta küme başağrısı, hipertansif başağrısı ve toksik vasküler ağrı tipleri de vardır.

Gerilim tipi başağrısı; depresyon ve konversif reaksiyon olarak, kronik anksiyete döneminde, servikal osteoartritte ve kronik myozitte karşımıza çıkar.

Traksiyon ve enflamtauar ağrı ise; Tümör, ödem, beyin kanamaları, göz-kulak-burun ve diş hastalıkları, kranial sinir ağrıları, serebrovasküler hastalıklar, yüz ağrıları ve çene eklemi ağrıları şeklinde karşımıza çıkar.

Başağrısı tanısı koymak için önce ayrıntılı bir öykü almak gerekir. Yani hastanın ağrısını iyi tarif edebilmesi gerekir. Ne kadar zamandır var olduğu, ne sıklıkta ortaya çıktığı ve ne kadar sürdüğü, nerden başlayıp nereye yayıldığı, beraberinde başkaca bulgular olup olmadığı ve ağrının karakteri çok önemlidir. Örneğin migren daha çok 15-20 yaşlarında, küme başağrısı30-50 yaşlarında, gerilim tipi başağrısı 20-40 yaşlarında ortaya çıkar. Migren ayda 2-8 kez, kronik günlük başağrısı hergün, küme başağrısı günde birkaç kez, tümör yada diğer nedenlerle oluşan ağrılarda farklı özellikler gösterir. Migren tipik olarak tek taraflıdır ancak iki taraflı-yaygın ve yer değiştirebilir. Küme başağrısı tipik olarak tek taraflıdır ve yer değiştirmez. Gerilim tipi başağrısı bant şeklinde yada yaygındır.

BAŞAĞRISI TEDAVİSİ NEDEN YETERSİZ KALIR?

İlk olarak hastalığın tanısı doğru konmamış olabilir, tedavide doğru ilaçlar veya uygun doz seçilmemiş olabilir, uykusuzluk-uzun süren açlık-stres-aşırı yorgunluk gibi bazı faktörler kişiyi çok etkiliyor olabilir.

Bu şartlarda bu hastalığı olan kişilerin %90’nından fazlası iyi bir şekilde neticelenmektedir.Konuşmaya Başlayın
Whatsapp Destek Hattı
Merhaba, Özel Duygu Hastanesi whatsapp destek hattına hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by