Sağlık Köşesi


Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

   Burun yüzün orta yerinde bulunan ve fonksiyonu itibarıyla çok önemli bir organdır.Evvela burun sadece bir şekil değil ayrıca hayatımızın konforunu direkt etkileyen bir organdır. Dünyada ve Türkiye de ençok yapılan estetik ameliyatı burun estetiği ameliyatıdır. Burun estetik ameliyatı  bazen sadece şekil amaçlı, bazen de sadece fonksiyonel amaçlı veya bazende  hem şekil hem de fonksiyonel amaç  için yapılır.

Başarılı burun estetiğinde 3 ana kural vardır :

1-Burun estetik açıdan doğal olmalı,yüze uygun olmalı ve estetik olduğu belli olmamalı.

2-Burun fonksiyonel olmalı ve solunum sıkıntısı asla yaratmamalı. Bu durum olmazsa olmazdır.

3-Yapılan burun estetiği zamanla deforme olmamalı, yani sağlam olmalıdır.

Burun estetiği ile ilgili sıkça sorulan sorular:

1-Tampon kullanılıyor mu? Kullanılıyorsa ne zaman alınıyor ve bu sürede ağrı oluyor mu?

                Ben genelde tampon kullanmıyorum.Bu durum hasta açısında ameliyat sonrasını daha konforlu geçirmesini sağladığını düşünüyorum.Nadiren  Kullandığım zaman da silikon tampon kullanıyorum. Böyle durumlarda hastaya bilgisini veriyorum.

2-Yüz-göz şişer mi? Morarma olurmu? Hastadana hastaya farklılık gösterir . Genelde az ödem ve morluk olur. Morarma genelde 7-10 gün sonra kaybolur. Şişlik az olmakla birlikte rahatsız edici değildir.Ancak herşey rağmen 2-3 hafta süren şişlik olabilir.

3-Burun dışına konulan atel (dış tampon) ne zaman alınır ve alınırken ağrı olur mu?

                Atel  7-10  gün sonra alınır.Ben terçihen atel alındıktan sonra sadece flasterlerden oluşan bir tesbit  daha yapıyorum. Bunuda 5-7 gün tutuyorum. Bu sürede burun üzerine masaj yapılmasını  öneriyorum .

4-Burun dikişleri ne zaman alınıyor ve alınırken ağrı olur mu?

                Hastaların en korktukları dikişin alınmasıdır. Ancak sanıldığı gibi ağrılı değildir.Dikişli yapılmış bir operasyon ise dikişler 5-7 gün sonra alınıyor.

5- Ameliyat sonrası hasta ne zaman işine dönebilir?

                Hasta 2. Günde ayaklanabilir ve 7 gün sonra okuluna ya da yorucu olmayan işine dönebilir.

6-Burun operasyonu sonrası banyo yapılabilir mi?  Gözlük kullanımı,spor yapma  ve güneşe çıkma gibi durumlar nasıldır?

                İlk 3 hafta sıcak banyo yapmalarını , sauna , güneşe çıkmalarını ve ağır aktivite yapmaları istenmez. Güneş gözlüğü 1-3 ay kullanmamalıdır.Hastalarıma ameliyat sonrası hususlar ile ilgili bilgilendirici hazır form  veriyoruz.

7-Burun şekli ne zaman oturur?

                Hastanın burun şekli cilt yapısına ve yapılan işleme bağlı olarak en erken 6 ay sonra oturur.Ancak bazı hastalarda 1,5 yıla  kadar uzayabilir. Fotoğraf çekimi 6 ay sonra yapılır.

8-İkinci burun operasyonu gerekir mi?

                Bu durum hekimden hekime ve hastadan hastaya değişiklik gösterse de genel dünyadaki oran % 5- 12 arasındadır. Bunun kararı en erken 6 ay sonra verilmelidir.Zira erken olumsuz veya olumlu görünenler 6ay-1 yıl sonra değişebilir..

9- Hangi yaşta ameliyat yapılmalıdır ?

   Rinoplasti genellikle 18 – 35 yaş arasındaki genç erişkinler tarafından talep edilen, 5 – 6. dekatlara kadar başarı ile uygulanabilecek bir ameliyattır. Burun tıkanıklığının ileri düzeyde olduğu durumlarda ameliyat daha erken yaşlarda da yapılabilir.

10- Rinoplasti sonrası yüzümde iz kalacak mı?

   Rinoplastide iki ana yaklaşım mevcuttur. Endonazal (kapalı) ve eksternal (açık) yaklaşım. Endonazal yaklaşımda tüm insizyonlar burun içinden yapıldığı için ciltte yara izi oluşmaz. Eksternal yaklaşım getirdiği avantajlar nedeni ile popüler bir yaklaşım olmuştur. Bu yaklaşımda burun deliklerinin en dar yerinden geçen V şeklinde insizyon yapılır. Gözle görülür bir iz bırakmayan bu yöntem doktorların % 90 tarafından tercih edilmektedir. Deneyimli cerrahlar tarafından yapılan endonazal yaklaşım ile de iyi sonuçlar almak mümkündür. Sonuç olarak hangi yaklaşımın tercih edileceği tamamen cerrah ile ilgili olup hasta açısından bir olumsuzluğa neden olmaz.

11- Özetle:

Ameliyattan sonra yapılması gerekenler