Kulak Burun Boğaz Hastalıkları


Yüzücü Kulağı (Dış Kulak İltihabı)

YÜZÜCÜ KULAĞI (SWİMMER'S EAR )

Yüzücü kulağı nedir?

Yüzücü kulağı olarak da adlandırılan external otit ( dış kulak iltihabı),  dış kulak kanalının bir inflamasyonu , irritasyonu veya enfeksiyonudur. Yüzücü kulağı bakteriler veya mantarlar tarafından oluşturulabilir. Su, dış kulak kanalına sıkışıp kaldığında ( örneğin yüzme ve derine dalmalarda) bakteri ve mantarların büyümesine olanak sağlar.

Yüzücü kulağın sebepleri nelerdir?

            Çok çeşitli faktörler, çocuklarınızda yüzücü kulağı gelişme ihtimalini artırır. Adından da anlaşılacağı gibi faktörlerden biri yüzmeksizin oluşabilmesine rağmen, yüzme ile olan aşırı ıslaklıktır. Bu enfeksiyonun muhtemel diğer sebepleri şunlardır:

 

Yüzücü kulağın semptomları (Bulguları) nelerdir?

            Aşağıdakiler, yüzücü kulağının çok yaygın görülen semptomlarıdır. Fakat her çocukta farklı şekilde ortaya çıkabilir:

Yüzücü kulağının semptomları diğer tıbbi problemlerin bulgularına benzeyebilir. Bu yüzden çocuğunuzu mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürmelisiniz.

Yüzücü kulağın tanısı nasıldır?

Yüzücü kulağı tanısı doktor tarafından tam bir fizik muayene ve öykü ile konabilir. Doktorunuz otoskop veya diğer ışıklı aletler ile muayene ederek kulak hastalıkları tanısını koyacaktır. Eğer çocuğunuzun orta kulak iltihabı da varsa doktorunuz bunu görür. Bu enfeksiyon genellikle yüzücü kulağı oluşturmamasına rağmen, bazı çocuklarda her iki enfeksiyon da birlikte görülebilir. Ayrıca çocuğunuzun kulak akıntısından alınan kulak kültürü, doğru tedaviyi kararlaştırmada yardımcı olacaktır.

Yüzücü kulağın tedavisi

            Yüzücü kulağı, düzgün tedavi edildiğinde genellikle 7-10 günde iyileşir. Aşağıdakilere bağlı olarak doktorunuz, yüzücü kulağın spesifik tedavisine karar  verecektir:

Tedaviye aşağıdakiler dahil olabilir:

Yüzücü kulağın önlenmesi için neler yapılabilir

            Yüzücü kulağın önlenmesine yardımcı olmak için bazı yapılması gereken şeyler vardır:

 

                                                                                                 Op.Dr.M.Mustafa KILIÇKAYA

Özel Duygu Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı