Kulak Burun Boğaz Hastalıkları


Sinüzit ve Sinüzit Ameliyatı

Sinüzit sinüslerin iltihabıdır.Sinüsler Burun etrafında bulunan ve çeşitli kanallarla buruna açılan içleri hava ile dolu boşluklar veya odacıklardır. Burun sağ ve solunda dörder tane olmak üzere 8 adetten oluşurlar. Görevleri bir  günde toplam olarak yaklaşık 700 ml sıvı üreterek burun boşluğuna gönderirler . İşte bu odacıkların iltihabına sinüzit diyoruz. Tabi iltihabın süresine göre de akut(ani) ve ya Kronik (müzmin) diyoruz. Başlıca görevleri burun içine sıvı sağlamaktır. Bu sıvı burundan geçen havanın nemlenmesini sağlar.Ayrıca kafa içinde amortisör görevi görerek hem beyin hemde göz için koruyucu olurlar. Ayrıca Sesin son şeklini almasında, koku ve tat almada da yardımcıdırlar.

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Burun tıkanıklığı,baş ağrısı,geniz akıntısı,boğaz ağrısı, kulak tıkanıklığı,koku almada azalma,öksürük,mide yanmaları…gibi. Kısacası kişinin yaşam kalitesini bozarlar.

Sinüzitin tanısı nasıl konur?

Son yirmi yılda bu konuda ciddi gelişmeler oldu. Birincisi optikler(endoskoplar) sayesinde burun için iyi görür olduk.İkincisi Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans gibi radyolojik tetkikler bu durumu daha da aydınlatır oldu. Bunlar sayesinde kesin teşhis ve kesin tedavi sağlar olduk. 

Sinüzitin tedavisi nasıldır?

Birincisi medikal tedavi yani ilaç tedavisidir. Antibiotiklerin ve diğer ilaçların (kotizonlu spreyler…)gelişmesi ile sinüzit ilaç ile önemli oranda tedavi edilir oldu.

Sinüzit ameliyatı kimlere gerekir?

Kronik sinüzitlerin yaklaşık % 25 i ilaç tedavisine cevap vermez. Bu durumda endoskopik sinüzit cerrahisi gerekir.

Kimlerde sinüzit daha fazla olur?

Burun eğriliği olanlarda , burun alerjisi olanlarda , sigara içenlerde ve havanın kirli olduğu ortamlarda çalışanlarda sıkça olur. Ancak Başınızı ıslak tutmak,soğuğa maruz kalmak,banyo sonrası saçı iyice kurutmamak,havasız ve nemsiz kuru ortamlarda bulunmak, kimyasal maddelere sıkça maruz kalmak (parfüm,sanayi atıkları…)sebebler arasında sayılabilir.,Ayrıca bazı insanların süt ve buğday gibi gıdalara karşı  alerjisi olduğu ve buna  bağlı olarak sinüs mukus üretimi arttırarak sinüzite zemin hazırladığı gösterilmiştir.

Sinüzit ameliyatı nasıl bir ameliyattır?

Bu ameliyat günümüz koşullarında optiklerle(endoskop) eşliğinde direkt burun içinden ve burun içi görülerek gerçekleştirilir. Operasyon klinik ve radyolojik değerlendirmelere göre yapılır. Hangi sinüsler sorunlu ise o taraf ve o sinüse yönelik yapılır. Amaç sinüs fonksiyonlarını bozan bozukluğu(patoloji) ortadan kaldırarak, sinüsleri fonksiyonel duruma getirmektir.Cerrahi girişim mümkün olduğunca sınırlı ve gerektiği kadar yapılır. İyileşme ayakta olur. Ancak sinüslerin tam fonksiyonel olması için 6-8 haftaya ihtiyaç vardır. Bu operasyon genel anestezi veya kısmı anestezi ile yapılır. Bu yüzden ameliyat sonrası takip mümkünse  2 ay sürmelidir. Hasta ameliyatın 2.-3. Günü normal ağır olmayan işine dönebilir. Operasyon sonrası yeme,içme ve banyo genelde serbesttir.Ameliyat sonrası ağrı yoktur veya çok azdır.Ancak genizden koyu,kanlı akıntı gittikçe azalmakla birlikte 1-2 hafta gelebilir. Kabuk oluşumu 3-4 hafta sürebilir.