Cildiye (Dermotoloji)


Cilt Kanseri

Cilt kanseri neden olur?

Bütün kanser türleri içinde deri kanseri en sık görülenidir. Deri kanserinden korunmak için yapılması gereken güneşten korunmaktır. Güneşe aşırı maruz kalma (bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile seyreden ikinci derece güneş yanıkğı) deri kanserinin temel sebebidir. Açık tene sahip olup güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. Güneş ışınları deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.

Cilt kanseri türleri nelerdir?

1. Skuamöz hücreli karsinom (Epidermoid)
2. Bazal hücreli karsinom
3. Melonama (Malign Melonom)

Melonoma dışındaki iki tür en sık görülenler olup iyi huylu seyrederler ve tedaviye cevap verirler. Melonoma ise daha saldırgan türlü bir deri kanseri olup diğerlerine göre daha kötü huyludur.

Cilt kanserinden korunma yolları nelerdir?

20 dakika güneşte kaldığında güneş yanığı geçiren bir kişi, 15 faktörlü bir güneşten koruyucu kullandığında 15 kat daha fazla süre (300 dakika) yanmadan güneşte kalabilir. Bununla beraber güneşten koruyucu kremler kullanarak da güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü UVA gibi güneş ışınları ki bunlar derideki bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.

Cilt kanseri tedavisi nasıl olur?

Deri kanserleri kitlenin bir kısmının çıkartılıp mikroskop altında incelenmesi ile teşhis edilir. Kanserin tipine bulunduğu evreye ve yere göre bir çok tedavi metodu vardır. Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk adımıdır.

İlk tedavi seçeneği cerrahi müdahaledir ve çıkartılan kanserli doku yerine başka bölgeden alınan dokunun naklidir. Kanserli bölge, çıkarılamayacak boyutta ya da diğer organlara yayılmış ise, radyoterapi ve kemoterapi söz konusu olabilir.