Ağız ve Diş Sağlığı


Ağız ve Diş Temizliği

Çürük Oluşumu Nasıl  Önlenebilir

 

 

Ağız Bakım Ürünlerini Nasıl Seçmeliyiz.

Piyasada çok çeşitli ve cazip pek çok ürün olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz.

 

Bir Diş Fırçasını Ne Kadar Kullabilirsiniz.

Genelde 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz.Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir.Çocuklar ise henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler.

 

En Doğru Diş Fırçalama Tekniği Hangisidir?

Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin oval hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağı doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri,özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır.Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri,arka dişler ve dil de temizlenmelidir.

 

Uygun Bir Teknik Kullanılmazsa Dişler Zarar Görürmü ?

Evet. Dişler çok sert bir tabaka olan mine ile kaplı olmasına rağmen sadece yanlış bir teknikle uygulayacağınız bir fırçadan bile büyük zarar görebilir. Hem dişin üst kısmında, hem de kökü kaplayan tabakada aşınmalara, dişetlerinde de çekilmelere yol açabilir.Bu durumda dişler çürüğe daha yatkın hale gelir.Dişleri  aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve yumuşak hareketlerle fırça oynatılmalıdır.

 

Diş Etlerinin Fırçalanması  Neden Gereklidir ?

Yapılması gereken başka bir işlem de diş etlerini fırçalamaktır.”Ama doktor dişetlerim kanıyor…”Fırçalamaya devam edilmelidir, çünkü diş etlerini besleyen damarlar dolaşım bozukluğu sonucunda dolgunlaşmıştır. Buna tıp dilinde “konjestiyon”denir.Tedavi etmek için kılcal damarları açmak yani fırça yapmak gerekecektir.Böylece diş etinin damarları iyileşir ve kanama da kendiliğinden durur.Diş etinin fırçalanması,diş eti hastalıklarından korunmanın en etkin çarelerindendir. Ayrıca diş hekiminde profesyonel temizlik yapılmalı, diş taşları dişlerden uzaklaştırılmalıdır. Yanlış kullanımı diş eti çekilmelerine neden olabilir Tercihen diş ipi veya arayüz fırçaları kullanılmalıdır.

 

Fırçadan Başka Diş Temizlik Araçları Var Mıdır ?

Bunlar, elektrikli fırça, diş ipi, kürdan, ara yüz fırçası, su püskürteci (water-pic), stimulatör…gibi araçlardır.Elektrikli fırça ve su püskürteci ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.

 

 

Ara Yüz Temizleyiciler Ne İşe Yarar ?

Diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda dişler arasındaki ve dişetinin altındaki artıkları temizlemek için kullanılır. Bu alışkanlığına sahip değilseniz başlamak için geç kalmış sayılmazsınız. Diş ipi kullanırken şu noktalara dikkat etmelisiniz.